Ak Parti Rize Merkez İlçe Başkanlığı

Mesele Türkiye’yi, ekonomiyi durdurmak

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Çözüm sürecini sabote etmek, kardeşliğimizi zedelemek için kullanılan bu gösteriler (Gezi Parkı), tam tersine kardeşliğimizi, birliğimizi daha da perçinlemiştir” dedi.

TBMM Grup Toplantısı’nda konuşan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Avrupa liderlerinin bu ara mektup muhabbetine girdiğini söyledi.

“İçeride mezhep çatışması çıkarmak isteyenlerle dışaradan bunu yapmak isteyenler tesadüfen mi böyle bir işbirliği yapıyorlar. Bu enterasan” diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bunlar şimdi ‘tabii hadiseler mi’ diye sormak lazım. Buna benzer onlarca örnek var. Tesadüf denilemeyecek, tevafuk denilemeyecek, doğal denilemeyecek onlarca gelişme, onlarca irtibat var. Bakın çok enteresan. Uluslararası bir yayın kuruluşunun Türkiye vatandaşı olan temsilcisi tweet atıyor. Söylediği ne biliyor musunuz?  ‘Duran adam değil, durduran adam olalım. Ekonomiyi durduralım. Tüketmeyin, 6 ay tüketmeyin. Bizi dinleyecekler’ diyor. Alllah aşkına bu nasıl gözü dönmüşlüktür, bu nasıl bir zihniyettir? Bir insan kendi ülkesine karşı böyle bir komplonun içinde yer alabilir mi? Buna gazetecilik denebilir mi? Buna basın özgürlüğü denebilir mi? Bu zihniyet, içinde bulunduğu geminin tabanına delik açma, o gemiyi batırmaya teşebbüs etme zihniyetidir. Zaten bu işin başlangıcında da niyet bu. Türkiye’nin düşmanları, bu milletin düşmanları, böyle bir tavrın içine girebilir. Ama bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, kendi ülkesine karşın, böyle tehlikeli bir çağrı yapabilir mi?”

“Mesele Türkiye’yi, ekonomiyi durdurmak”

Erdoğan, “Mesele gezi parkı değil” tweetini hatırlatarak, “Mesele gezi parkı değil, mesele işte bu. Mesele demokrasiyi durdurmak, mesele Türkiye’yi durdurmak, mesele ekonomiyi durdurmak, mesele turizme ağır darbe vurup Türkiye’nin Türkiye’nin kaybetmesini sağlamak” dedi.

Erdoğan, 10,5 yıl bunun defalarca yapıldığını dile getirerek, “Ekonomi kötüye gitsin de AK Parti yıpransın da Türkiye’ye ne olursa olsun zihniyetini taşıdılar. Böyle bir zihniyete, bu zihniyetin vandallığına barbarlığına karşı asla müsemaha göstermeyiz” diye konuştu.

“Kirli oyunda kullanıldılar”

Erdoğan, şöyle devam etti:

“Burada şu hususun altını da özellikle çizmek istiyorum: Bu hadiseleri tamamen masum gösteriler olarak gören ve gösterenlerin burayı özellikle dinlemelerini, ekranları başında da izlemelerini rica ediyorum. Gösterilerin içinde yer alanların, bir defa safiyane niyetlerle yer almadığı artık ortada. Bu gösterileri bir fırsat olarak görenler, medyayı, sosyal medyayı, sokaktaki göstericileri kullanarak, Türkiye ekonomisi üzerinde çok ciddi bir operasyon yapmak istediler. Sokaktaki göstericiler, Türkiye aleyhine, Türkiye ekonomisi, Türkiye turizmi, Türkiye’nin uluslararası gücü ve itibarı aleyhine çok kirli bir oyunda kullanıldılar ve maalesef aldatıldılar.

Bakın ne yaptılar? Türkiye’deki bu hadiseler yurt dışına sistemli ve abartılı bir şekilde aktarıldı. Türkiye içindeki bazı medya kuruluşları, Avrupa’daki ortaklarıyla birlikte koordineli bir şekilde çalıştılar. Türkiye’deki bazı sermaye grupları, bu tertibin içinde yer aldı. Nokta hedeflere tedirginlik oluşturacak şekilde, soru işaretleri oluşturacak şekilde son derece profesyonelce bilgi aktırımı yaptılar. Türkiye’de yatırım yapanlar da ya da yatırım yapmaya niyeti olanlar da tedirginlik meydana getirilmek istendi. Suni bir dalgalanma, istikrarsız bir ortam oluşturmaya, bundan istifade etmeye çalışanlar oldu. Manipülasyon yapmaya çalışan bundan menfaat sağlamaya çalışanlar da oldu. Adeta ‘ekonomi kötüye gitsin, Türkiye kaybetsin, biz kazanılım’ diye çırpınanlar da oldu. Şunu çok büyük bir memnuniyetle söylüyorum; bu operasyon tutmadı, rahat olun. Ekranları başında bizi izleyenler de rahat olsun. Bu operasyan tutmamıştır. Türkiye üzerinde bu ameliyatı yapamadılar. 10,5 yıl boyunca yaptığımız köklü reformlar, böyle bir operasyonun başarıya ulaşmasını engelledi.”

“Yatırımlar devam ediyor”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yatırımcıların Türkiye’ye, Türkiye ekonomisine, demokrasisine, geleceğine güven duymaya devam ettiklerini vurgulayarak, “Ülkemize yatırım yapanlar, yatırımlarından vazgeçmiyorlar. Yatırımlar devam ediyor. Hem doğrudan yatırımlar, hem portföy yatırımları devam ediyor” dedi.

“Yatırımcılara kapılarımız açık”

Portföy yatırımlarında son dönemde bir miktar net çıkış olduğunu da hatırlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Ancak bu çok büyük oranda kürüsel ölçekteki finansal dalgalanma neticesi çıkıştır. Bunu da bilmenizi istiyorum. Çıkandan daha fazlası önümüzdeki dönemde tekrar inşallah Türkiye’ye gelecektir. Hiçbir endişeniz olmasın. Rahat olun. Ülkemizde yatırımları olan tüm yatırımcılara elimizden gelen her türlü desteği verdik, bundan sonra da vermeye devam edeceğiz. Ekonomik büyüme ve istikrar yatırımla olur. Refah yatırımla artar. Bunu iyi biliyoruz. Ülkemize güvenen, yatırım yapan herkese kapılarımız sonuna kadar açıktır, açık kalmaya devam edecektir. Yerli ve uluslararası sermayeyi ayır etmeden, sabit yatırım, portföy yatırımı demeden, ülkemize yatırımları cezbetmek için her türlü çabayı göstermeye devam edeceğiz.”

Çözüm süreci

Taksim Gezi Parkı odaklı gösterilerinin hedeflerinden birinin de başarıyla ilerleyen çözüm süreci olduğuna dikkati çeken Erdoğan, “Şunu büyük bir memnuuniyetle ifade etmek istiyorum; daha en başından itibaren Taksim’deki Ankara ve İzmir’deaki gösterilerin ırkçı boyutunu gören, bu gösterilerin Türkiye’yi, birliğimizi, kardeşliğimizi ve özellikle de milli iradeyi hedef aldığını hisseden Kürt kardeşlerim bu oyuna gelmemiştir. 81 vilayetin tamamı, 76 milyonun hemen hemen tamamı, bu çirkin oyuna karşı tek yürek olmuş, bu çirkin oyunu bozmak için itidalle, sabırla hareket etmiştir” diye konuştu.

“Hepsini bir anda bitirmeyelim”

“…Siz de burda” diye bağıran partiliye Erdoğan, “Yakın da biz de Şırnak’ta olacağız. Şırnak Havaalanı bitti. Şimdi onun açılışını yapacağız. Havaalanları tek tek bitiyor. Aynı şekilde Hakkari. Kastamonu bitti, açılışa hazır. İnşallah seferler başlayacak, ardından resmi açılışını yapacağız” karşılığını verdi.

Erdoğan, Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne’ye de gideceğini, birkaç gün oralara gidip dolaşacağını bildirdi.

Sevgi gösterilerine teşekkür eden Erdoğan, “Hepsini bir anda bitirmeyelim. Ramazan’dan sonra Adana, Eskişehir… Büyük şehirlerimizi dolaşacağız” dedi.

Akil İnsanlar Heyeti ile final toplantısı

Erdoğan, konuşmasına, “Şunu da açık açık söylüyorum, çözüm sürecini sabote etmek, kardeşliğimizi zedelemek için kullanılan bu gösteriler, tam tersine kardeşliğimizi, birliğimizi daha da perçinlemiştir” diye devam etti.

Yarın İstanbul’da Akil İnsanlar Heyeti’nin final toplantısını gerçekleştireceklerini ifade eden Erdoğan, “Akil İnsanlar Heyeti çalışmalarını tamamladı. Raporlarını hazırladı. Yarın bu çalışmaları, gözlemleri, önerileri hep birlikte istişare edeceğiz. Bu istişarelerin ardından biz, atacağımız adımları, yol haritamızın ayrıntılarını açıklayacak, kararlı şekilde süreci ilerleteceğiz” dedi.

“Tehditleri gördük”

Erdoğan, tarihi süreçlerden geçtiklerini belirterek, şunları söyledi:

“30 yıldır süren terörün hamdolsun, artık neredeyse şiddetinin bittiğini, bitirdiğini görüyoruz. Böyle bir süreçteyiz. Yüz yıldır devam eden sorunların çözüm yoluna girdiği bir süreçten geçiyoruz. Kardeşliğimizin anlam kazandığı, güç kazandığı bir süreçten geçiyoruz. Terör meselesini çözdüğümüzde inanın diğer tüm sorunlar, çok hızlı çözülmeye başlayacak. Alevi kardeşlerimizin, diğer inanç gruplarının sorunları daha hızlı çözüme kavuşacak. Ekonominin önündeki engeller çok daha hızlı ortadan kalkacak. Demokrasimiz çok daha yüksek standartlara kavuşacak. Türkiye zincirlerinden, prangalarından kurtulmuş şekilde istikbale doğru inanın şaha kalkacak. Şunu burada açık ilan ediyorum; Gezi Parkı olaylarıyla bize yöneltilen tehditleri gördük ve bunlar bertaraf oldu. Hukuk çerçevesinde, bu tehditlerin üzerine kararlılıkla gideceğiz. Ama Gezi Parkı olaylarıyla bazı katmanlar tarafından verilmek istenen maalesef yanlış mesajları da çok iyi gördük. Bunların altında kim var, nasıllar, bunları da gayet güzel görme imkanımız oldu. Ortak paydalarımıza çok daha vurgu yapacağız. Bizler bugüne kadar hep yüzde 100’ün hükümeti olduk. Büyük bir hassasiyetimiz var bu konuda. Yüzde 50 ile geldik ama yüzde100’e hizmet verdik. Bunu belediyelerden tutun yapmış olduğumuz yatırımlarda çok açık net görmek mümkün.”

“Doğu ve Güneydoğu’ya daha fazla yatırım”

Başbakan Erdoğan, kendilerinden önceki iktidarların, AK Parti’li belediyelere neredeyse hakkını vermediğini vurguladı.

“Ama biz geldik, ‘kesinti yüzde 40, yüzde 60’ını belediyelere göndereceksiniz’ dedik. Bunu başlatan iktidar biziz. Ama bunların hiçbiri bunu yapmadı” diyen Erdoğan, Doğu, Güneydoğu’nun,  Batı’ya göre çok daha fazla yatırım aldığını bildirdi.

Erdoğan, “Farklılılıklarımızla zenginleştiğimiz, ortak değerlerimizle güçlendiğimiz, herkesin diğerinin yaşam tarzına saygı duyduğu bir Türkiye inşa ediyoruz. Bu çok önemli. Benim başörtülü bacımla, başı açık bacım arasında biz geldiğimizden bugüne bir fark gözetmedik. Buradaki tablo bu. Bunu net, açık ortaya koyduk” şeklinde konuştu.

Sorunlarını erteleyen, sorunlarını öteleyen, sorunlarını ileride patlayacak şekilde depolayan değil, sorunlarının üzerine cesaretle giden, sorunlarını çözen bir Türkiye’de yaşayacaklarını dile getiren Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Bize farklılıkların keskinleştiği bir Türkiye teslim ettiler. Bize, içinde acı hatıralar olan bir Türkiye teslim ettiler. Ama biz inşallah acı hatıraların değil, ayrılıkların değil, ortak paydaların, ortak değerlerin, kardeşliğin güç kazandığı bir Türkiye’yi çocuklarımıza teslim edeceğiz. Tekrar ediyorum, Türkiye üzerine hesabı olanlarla hukuk içinde hesaplaşıyoruz, hesaplaşacağız. Milli iradeyle hesabı olanlarla sandıkta hesaplaşacağız. Türkiye ekonomisi ile hesabı olanlarla, ekonomiyi güven ve istikrar içinde büyüterek hesaplaşacağız. Demokrasimizle hesabı olanlarla demokrasinin standartlarını güçlendirerek hesaplaşacağız. Ama diğer herkesle, 76 milyonla dost ve kardeşlerimizle hesaplaşmayacak onlarla helalleşerek yolumuza devam edeceğiz.”

TBMM Başkanlığı seçimi

Başbakan Erdoğan, önümüzdeki hafta salı günü, TBMM Başkanlık seçimlerinin olacağını, Meclis Başkanlığı için sürecin başladığını hatırlatarak, “İnşallah biz de adayımızı o gün orada vereceğimiz destekle belirlemiş olacağız. Salı günü de tam kadro halinde seçimlerde hazır bulunmanızı özellikle sizlerden rica ediyorum. Allah ülkemizin, milletimizin yolunu açık etsin. Allah yar ve yardımcımız olsun” dedi.

Burak AK
Ak Parti Rize Merkez İlçe Başkanı

Bu site DumanSoft web tasarım ajansı tarafından hazırlanmıştır.