Ak Parti Rize Merkez İlçe Başkanlığı

MERKEZ İLÇE KÖY MAHALLE BAŞKANLARIYLA BİR ARAYA GELDİ

AK Parti Rize Merkez İlçe Başkanı Sadettin Türüt ve yönetim kurulu üyeleri Merkeze bağlı belde köy ve mahalle başkanlarıyla bir araya geldi.Toplantıya AK Parti Rize İl Başkanımız Muhammed Avcı, Rize Belediye Başkanımız Prof.Dr. Reşat Kasap, İl Genel Meclis Başkanımız Mehmet Kazancı, Belde Belediye Başkanlarımız Alaettin Serdar, Hasan Kara, Musa Süreyya Balcı ve Belde, köy, mahalle başkanlarımız katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Merkez İlçe Başkanı Sadettin Türüt “Büyük Türkiye’nin dönüm noktası ve anahtarı olan yeni anayasa ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi için mücadelemizi veriyoruz. Yeni sistemle birlikte Türkiye olması gerektiği gibi yönetilecektir.” dedi.

AVCI: “VESAYETÇİLER, ANAYASALARLA VESAYET KURUMLARI GETİRDİ”

Başkan Türüt’ün ardından Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle ilgili bilgilendirme yapan AK Parti Rize İl Başkanı Muhammed Avcı, Türkiye’nin anayasa değişikliğine neden gittiğini ve ülkenin geçmişten günümüze geçirmiş olduğu anayasal süreçleri değerlendirerek “1961’deki anayasa sanki çok özgürlükçü bir şekilde kodlanmış olmasına rağmen, bu anayasanın içine belli başlı vesayet kurumları yerleştirildi. Bu kurumlardan bir tanesi Milli Güvenlik Kurulu, bir diğeri de Anayasa Mahkemesidir. Bunların başına da üstün yetkilerle donatılan Cumhurbaşkanlığı’nı getirdiler” dedi.

AVCI: “VESAYETÇİ KURUMLARDAN ÜLKEYİ ARINDIRIYORUZ”

İl Başkanı Avcı şu anki sistemin karmaşa taşıdığını belirterek, “2001 yılında aynı dünya görüşüne ve siyasi görüşe mensup, bir başbakanla bir cumhurbaşkanı birbirine anayasa kitapçığı fırlatmak marifetiyle ülkeyi krize soktular. Sistem kardeşi kardeşe böyle kırdırtıyor. 4-5 başlı bir idareyi bu gün tek başlı hale getiriyoruz. Tek başlı hale getirdiğimiz zaman da sadece millete ve hukuka hesap vermelerini sağlıyoruz. Vesayetçi kurumlardan ülkeyi arındırıyoruz” dedi.

İl Başkanı Avcı, mevcut Cumhurbaşkanlığı yetkileriyle yeni anayasa değişikliğindeki Cumhurbaşkanlığı yetkilerinin karşılaştırıldığında, şimdiki yetkilerin daha fazla olduğunu vurguladı.

BAŞKAN KASAP, “YENİ SİSTEMLE BÜROKRATİK ENGELLER SONA ERECEK”

Yeni sistemle birlikte bürokratik aşamaların hızlanacağını vurgulayan Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, “Başka bir kurumdan belediyeye geçirilecek bir binanın devir işlemlerini bir yılda ancak yapabildik. Meydan Projesi’nin iki yıl boyunca bürokrasisiyle uğraştık. Başta Sayın Cumhurbaşkanımızın olmak üzere hepimizin şikayetçi olduğu bu bürokratik engeller Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle sona erecektir” dedi.

İL GENEL MECLİSİ BAŞKANI KAZANCI, “16 NİSAN DÖNÜM NOKTASIDIR”

İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Kazancı, “16 Nisan’da yapılacak olan referandumun bu güne kadar yapılan bütün seçimlerin önünde bir özelliği vardır. Türkiye’nin önünü açacak, hamle yaptıracak ve zirve yaptıracak olan 16 Nisan günüdür” dedi.

Toplantı AK Parti Rize İl Başkan yardımcısı Erdal Genç’in Yeni anayasa düzeni ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi ile ilgili yapmış olduğu sunumla sona erdi.

Burak AK
Ak Parti Rize Merkez İlçe Başkanı

Bu site DumanSoft web tasarım ajansı tarafından hazırlanmıştır.