Ak Parti Rize Merkez İlçe Başkanlığı

Bekaroğlu’nun Kurnazlığına Cevap

AK Parti Rize Eski Milletvekili Abdülkadir Kart Katıldığı Canlı Yayın Programında Saadet Partisi Rize Belediye Başkan Adayı Mehmet Bekaroğlu’nun Rize Sahil Geçişi Yapılırken Milletvekili Olmasına Rağmen Proje İle İlgili Hiçbir Girişimde Bulunmadığını Söyledi.

AK Parti eski milletvekili Abdülakdir Kart Rize’nin önünde set gibi yükselen sahil yolu geçiş projesinin AK Parti hükümetinden önce yapılmaya başlandığını ve yüzde 55’nin bittiğini hatırlatarak ”  2002 yılında bu projeye başlandığında hatırladığım kadarıyla Bekaroğlu da milletvekiliydi ve çok iyi bir milletvekili olduğunu da iddia eder. Ben o zaman Bekaroğlu’na bir soru soruyorum. Siz bu proje ile ilgili bu kavşaklarla ilgili karayolları genel müdürlüğüne ve Rize belediyesine kaç defa gittiniz. Bu konu ile ilgili hangi girişimlerde bulundunuz” dedi.

“Projenin Yarısından Çoğu Bitmişti”

3 Kasım 2002 de milletvekili seçildikten hemen sonra Rize geçişi ile ilgili birçok girişimde bulunduğunu hatırlatan Kart ; ” O zaman bu kavşakların kaldırılmasını istedim ki proje şu anki halinden çok daha kötüydü.Paketlemenin önü, merkezdeki ve limanın önündeki. Daha rampa geliyor içleri toprak dolu ilmin, bilimin tekniğin kabul ettiği bir görünümde değildiler. Bunun sonucunda konuyu en son Başbakanımıza kadar taşıdım. Yetkililer araştırdı, aldığımız cevap şu oldu; bu kavşaklar şu anda sizden önce başlanmış ve fiziki gerçekleşme olarak yüzde 55’i tamamlanmıştır. Biz bunları kaldırmaya çalışırsak hiç bir mühendise imza attıramayız. Bunun hukuki süreci sorunlarla dolu olur denildi. Bunun üzerine başbakanımız da araştırdı baktı ki hepsi doğru. Bunun üzerine dedim ki en azından bunları düzeltelim. Açıklıklarını arttırdık altlarını toprakla değil de kolonlarla yaparak şehrin hava almasını sağladık.” şeklinde konuştu.

“Kuzey Toplama Yolu Bizim Eserimiz”

Kuzey toplama yolu olarak adlandırılan yürüyüş yolunun o dönemde projeye ek olarak kendileri tarafından konulduğunu belirten Kart sahil yolu Rize geçişinin içine sinmediğini ve Ünye’de tüneller ve viyadüklerle yapılan sahil yolunda Rize’ye biraz haksızlık yapıldığını söyledi.

“Artık Yolu Şehrin Dışına Atmalıyız”

Başbakanımızın son Rize ziyaretinde karayolları genel müdürüne sahil yolunun limanın oradan girip sanayi sitesinden çıkacak şekilde dolgu ile yapılması gerektiğini söylediğini ifade eden Abdülkadir Kart ” Başbakanımızla Rize’ye gelirken karayolları genel müdürü Cahit bey de benimle beraberdi. Bak  sayın müdürüm o zaman ben sizi  çok fazla sıkıştırmadım mazeretleriniz vardı,  şu  şehrin halini görüyorsunuz ne yaparsan  yap  fizibilite çalışmana başla bu  şehirde limanın oradan girip sanayi  sitesinden  çıkacak  şekilde burayı doldurup  yolu  oraya atmamız lazım, fakat arkada dolguda kazandığımız alanları  kesinlikle imara açmamamız lazım oraları park,  bahçe ve spor tesisi  yapmamız lazım.” şeklinde konuştu

“Yeni Yola Odaklanmalıyız”

Şehrin bütün olarak bu projeye odaklanması gerektiğini belirten Kart ” İktidarı ile muhalefeti ile hep beraber bu projeye odaklanmamız lazım. Şu anda bu yol idare ediyor ama 5 yıl sonra büyük sorun olacak. Onun için böyle bir projeye odaklanmamız lazım” dedi.

Burak AK
Ak Parti Rize Merkez İlçe Başkanı

Bu site DumanSoft web tasarım ajansı tarafından hazırlanmıştır.