Ak Parti Rize Merkez İlçe Başkanlığı

BAŞKAN TÜRÜT “BİZ SEFERLE MÜKELLEFİZ ZAFER ALLAH’IN DIR”

AK Parti Merkez İlçe Başkanı Sadettin Türüt ,AK Parti Rize İl Yönetim Kurulu üyesi Cihat Koç,Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, ve Rize Belediyesi Başkan Yardımcısı Sultan Yılmaz Mermerdelen Mahallesi ve Camiönü Mahallesi sakinleriyle bir araya geldi.

Yapılan toplantılarda Merkez İlçe Başkanı Sadettin Türüt “Biz seferle mükellefiz varsa bir zafer Allah’ındır. Ama yine Rabb’ül Alem’in buyuruyor ki “Ben kendilerini düzeltme gayretinde olmayan ve cüzi iradesiyle bu gayret içerisine girmeyenleri düzeltmem”. O sebeple esbaba tevessül edip olan her şeyin daha iyi olabilmesi gayretiyle Bismillah deyip, yeniden yollara düştük. Önümüzde çok ilginç bir mücadele düzlemi söz konusu.  Büyüklerimizden dinledik onlarda büyüklerinden dinledi. Derlerdi ya eskiden  halk arasında bir tabir vardır “en son delikanlılar Çanakkale savaşında şehit oldu” diye Biz 15 Temmuzda gördük ki en son delikanlılar, en son nene hatunlar Çanakkale savaşında bitmemiş. Bugün onların kanlarını, gerçeklerini, heyecanlarını, dava şuurlarını yaşayan DNA kodlarıyla yüreklerinde  taşıyan koskocaman bir millet varmış” dedi.

“Seçme hakkını verdiğimiz gençlerimize  seçilme hakkını niye vermiyoruz”

Değişen 18 madde ile ilgili gündemde olan konulara değinen Başkan Türüt, “Diyorlar ki bugün Cumhurbaşkanı kendini hatasız bir pozisyona taşımak istiyor, yeni anayasa değişikliğiyle   külliyen yalan. Bugün 80 bakiyesi bir sürü maddeyi içerisinde barındıran darbecilerin kendilerini bir daha halkın iradesiyle oradan almamaları üzerine konuşlandırdıkları ve sistemleştirdikleri 80 bakiyesi darbe anayasasından kalan madde ile Cumhurbaşkanı şuanda kullanılan kanunda bile vatana ihanet suçu harici hiçbir şekilde yargılanamıyor. Ama şuan 16 Nisanda oylanacak olan bizim ortaya koyduğumuz tasarıda, şimdide bakanlar kurulunu toplayabilen, şimdide icraya ait bir sürü insiyatifi kullanabilen Cumhurbaşkanına tüm kararlarıyla ilgili yargı yolu açılıyor. Yani şuan ki  durumun tam tersi olarak. Diyorlar ki Cumhurbaşkanı mevcut durumda meclisi fesih yetkisine sahip olacakmış. Oysaki Cumhurbaşkanı meclisi fesih yetkisine şuanda sahip. Fesih kelimesi de aslında teknik olarak hukuken yanlıştır. Yeni anayasa düzeninde  Cumhurbaşkanı memleketi seçime götürdüğünde aynı zamanda kendi makamını da  kendini de seçime taşıyor. Bir başka madde ile ilgili 18 yaşında gençten milletvekili olur mu diyorlar. Sanki meclisteki 600 vekilin hepsi 18 yaşındaki gençlerden seçilecekmiş gibi. Olaya birde şu taraftan bakalım 15 Temmuzda 18 yaşının altında olan nice yiğit, hanım kızımız ve delikanlımız bu memleketin savunmasındaydı. Resmi tarihte okuduğumuz  hadiselerde ki gibi yine Çanakkale’de olduğu gibi 15 yaşındaki nice yiğit, vatan savunmasında şehit oldu. Şimdi 15 yaşındaki gence sen vatanın için şehit olabilirsin diyoruz. Biz demeden o kendi gidip, ben vatan için şehit olurum diyor da  biz ona vatan için memleket için şu kararlarda  senin de oyun olsun niye diyemiyoruz. Allah aşkına  seçme hakkını verdiğimiz gençlerimize,  seçilme hakkını niye vermiyoruz” dedi.

“Huzurun nimetini yaşayan bizler, külfetini taşıyanların hepsine dua ediyoruz”

Koalisyon hükümetlerinde yaşanılan hadiselere dikkat çeken Başkan Türüt “Biz bu memlekette yazar kasaların başbakanlıkların önüne atıldığını ne çabuk unuttuk. Biz bu memlekette o şartlarda o yamalı bohça koalisyon hükümetlerinde bir taraftan SSK hastanelerinde hastaların poliklinik kuyruğunda hasta beklerken, bir taraftan  hasta yakının  bir tanesinin elinde reçete ile eczane kuyruğunda diğerinin tahlil kuyruğunda olduğu günleri, ameliyat parasını veremediği için hastanede rehin kalan hastaları  ne çabuk unuttuk. Huzurun nimetini yaşayan bizler, külfetini taşıyanların hepsine dua ediyoruz. Allah onların hepsinden razı olsun. Bu noktada yamalı bohça koalisyon hükümetlerinin bize ne kadar zarar verdiğini, ne büyük tedirginlikler içinde bizi bıraktığını  hepimiz çok iyi biliyoruz. Her şey belirsiz siyah ya da beyaz yok, her taraf gri alan. Ama şimdi öyle olmayacak, 16 Nisan  sonrası yeni gelen Anayasa değişikliği ile birlikte sabah sandık açılacak oylar kullanılacak , akşam 5 te 6 da sandıklar açılacak oylar sayılacak. Ve saat 23.00 veya 24.00 de en az  %51 oyu alan  herkimse, Cumhurbaşkanı, bakanları hepsi belli olacak. Yani bir günde bütün belirsizlikler ortadan kalkıyor. Ertesi gün ne mağaza sahibinin, ne sermaye sahibinin, ne dış yatırımcının hiç birinin tedirgin olacağı mütereddit olacağı hiçbir hadise kalmıyor” dedi.

“Ülkemizin gelişmesinin önündeki engelleri hep birlikte kaldıracağız”

Başkan Türüt’ün konuşmasının ardından Avrupa Yerel Yönetimler Türkiye temsilcisi olarak, Fransa’da bulunduğu süre içerisindeki Cumhurbaşkanımıza gördüğü karşı duruşu dile getiren Başkan Kasap, “25 yıl önce doktora yaptığım Avrupa’nın hoşgörüsü kalmamış. Cumhurbaşkanımıza ve ülkemize karşı bir tavır, bir kin var. Çünkü karşılarında 25 yıl önceki Türkiye yok. Bu yüzden ülkemiz için bütün iyi ve güzel olanlara karşı tavırlarını gördüm. Avrupa’ya göre ülkemizin gelişmesinin önünde en büyük engel 16 Nisan’da referandumda çıkacak “Evet” dir. Onlar, yazılı ve görsel basınında Türkiye’den bahsediyorlar, olumsuz olanı destekliyorlar. İşte biz bu yüzden “evet” diyeceğiz, ülkemizin gelişmesinin önündeki engelleri hep birlikte kaldıracağız. Ülkemizde ve Rize’mizde alacağımız en büyük oy oranıyla Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın mücadelesine destek olacağız, Cumhurbaşkanımızı mutlu edeceğiz” dedi.

Doğru olanın ortaya çıkması için ne yapacağımızı iyi düşüneceğiz diyen Başkan Kasap, düşmanın okunun yönüne bakarak tercihimizi yapacağız diyerek sözlerini sonlandırdı.

Mahalle sakinleriyle karşılıklı sohbet şeklinde devam eden program, toplu çekilen fotoğrafla son buldu.

Burak AK
Ak Parti Rize Merkez İlçe Başkanı

Bu site DumanSoft web tasarım ajansı tarafından hazırlanmıştır.