Ak Parti Rize Merkez İlçe Başkanlığı

BAŞKAN TÜRÜT “16 NİSAN REFERANDUMU TÜRKİYE’NİN BEKA MESELESİDİR”

AK Parti Rize Merkez İlçe Başkanı Sadettin Türüt, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Belediye Başkan yardımcısı Coşkun Yeğen Fener Mahallesi sakinleriyle bir araya geldi.

16 Nisan halk oylamasının Türkiye’nin beka meselesi olduğuna dikkat çeken Merkez İlçe Başkanı Sadettin Türüt “16 Nisan referandumu partilerin yarıştığı ve sonucunun sadece parti taraftarlarının veya yönetimlerini ilgilendiren bir durum veya hadise değildir. Türkiye’nin beka meselesidir Tamamen çok başka bir düzlemde değerlendirilmesi gereken sosyal ve siyasal bir hadisedir. Ekonomik, güvenlik bunun dışında diğer bir çok parametreyi bundan sonra etkisi altına alabilecek bir referandumdur.16 Nisan Osmanlı bakiyesi bu memleketin Cumhuriyetin başından ta bugüne kadar özellikle son on beş yılda ciddi anlamda ivmelenmiş bütün kazanımların  garanti altına alınmasının en önemli argümanıdır.

16 Nisan “ben beni yönetmeye devam edeceğim, dünya tersine dönmeye başlasa da ben yine bunu böyle yapacağım” diyen Türk milletinin haykırışıdır. 16 Nisan da karşımıza çıkan hadiseyi şöyle bir teşbihleyecek olursak, bizim burada bir mekanımız var hep birlikte bu mekanın dekorasyonuyla alakalı seçilecek renkleriyle de alakalı biz kendi aramızda tartışırız uzun süren, kısa süren tartışmalarımız veya konuşmalarımız sonucunda  bir karar veririz ve hep beraber uygulama yaparız bir şekilde anlaşırız. Ama birisi gelip te, bu mekanın dışardan bir balyozla camlarını duvarlarını indirmeye başlarsa o zaman orada yapılması gereken bizim hep beraber bütün görüş ayrılıklarını bir kenara bırakıp, o balyozu onun elinden alıp, kafasına vurup buradan göndermek olmalıdır. 16 Nisanla ilgili referandum en çok bu örnekle teşbihlenebilir” dedi.

Başkan Türüt sözlerine şöyle devam etti. “Biz bundan sonrada kararlar alacağız. Bu memleketi yönetmek için ve yöntemlerini belirlemek için ama bunun kararlarını bizler almalıyız. Her zaman sayın cumhurbaşkanımız ve başbakanımız Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeliye bu süreçteki dik duruşundan dolayı teşekkürlerini iletiyor. Hakikaten bu noktada bir taraftan siyaset yaparken, kendi tabanıyla ilgili kararları da vermek mecburiyetindeyken, bir sürü başka strateji uygulamak durumundayken, devletin bekasını bunların hepsinin üstünde tutmuş olan Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı sayın Dr. Devlet Bahçeliye bizde  bir kere daha buradan partimiz adına şükranlarımızı sunuyoruz. Çünkü devlet adamı olmak, bir devlet adamı hassasiyetiyle siyasi meselelere yaklaşmak her babayiğidin harcı değildir. Bunu bir kere daha gördük aynı 15 temmuz sürecinde  olduğu gibi. Şimdi birileri gelip, bizim burada oturduğumuz  evimizin duvarlarını dışardan kırmaya çalışıyor. Birileri yeniden istiklal harbinin ön şartlarını burada oluşturmaya çalışıyor. Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşları son on beş yıldır iktidardayken Türkiye’nin  bir sürü kazanım içerisinde olması için ciddi bir mücadele verdi. Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşları şimdi der ki  biz sizin daha iyi şartlarda yıllarca daha iyi yerlere gidebileceğiniz daha iyi bir Türkiye Cumhuriyeti otobüsünü 16 Nisan sabahı durağınıza getiriyoruz. Biz eğer bu otobüse binemez de bu fırsatı kaçırırsak, bir daha bilmiyorum bizim ömrümüz vefa ederde böyle bir yiğitle birlikte bizim beklediğimiz otobüs, bizim beklediğimiz bu  durağa  gelir mi. O yüzden sadece bizim kararımızın yeterli olmadığını bir kere daha size hatırlatmak istiyorum.  Eşimize, dostumuza, arkadaşımıza bu işin ne kadar önemli  bir memleket meselesi olduğunu tekrar iletmek istiyorum” dedi.

Yeni sistemle bürokratik sıkıntıların kalkacağını ifade eden Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap ise  “Cumhurbaşkanlığımız, Dünya Lideri başkanlığında yürütülen çalışmalar sonunda yeni anayasa oluşturuldu. Bu anayasa ile sıkıntıları aşacağız. Çünkü bu anayasa yeni uyum yasalarını da beraberinde getiriyor. Yalnız bu anayasanın ortaya çıkmasını engellemek isteyen iç ve dış düşmanlarımız var. Çünkü yeni sistemde Cumhurbaşkanlığımız liderliğinde ülkemiz daha da ilerleyerek şaha kalkacaktır. Bu yüzden istemiyorlar.”

Bu referandum sürecinde Avrupa’da Türkiye’ye karşı olumsuz bir kanı oluşturulduğunu aktaran Başkan Kasap, Türkiye’nin 14 yıllık sürede ortaya koyduğu ilerleme ve gelişmenin Avrupa’yı rahatsız ettiğini söyledi.

Referandumda “evet” çıkmasının Avrupa’yı korkuttuğunu belirten Başkan Kasap, konuşmasını şöyle sürdürdü. “Kısacası hedefin Türkiye ve Cumhurbaşkanımız olduğu bellidir. Şu an ki Avrupa’nın tutumuna göre açık ve net kararlar vermeliyiz. Bu manzara karşısında inanıyorum ki kararımız “evet” olacaktır. Türkiye’de inşallah “evet” çıkacaktır. Bizim en büyük arzumuz Rize’mizin de birinci çıkmasıdır. Bizler Rizeli olarak Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı desteklemeliyiz. Cumhurbaşkanımızı mutlu etmeliyiz.”

Burak AK
Ak Parti Rize Merkez İlçe Başkanı

Bu site DumanSoft web tasarım ajansı tarafından hazırlanmıştır.