Ak Parti Rize Merkez İlçe Başkanlığı

Başbakan Erdoğan, Rize’de coşkuyla karşılandı.

Başbakan Erdoğan, Rize’de coşkuyla karşılandı. Başbakan Erdoğan, AK Parti otobüsü üstünde kendisini karşılayanlara seslendi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Kimyasal silahlarla katledilen çocukları gördünüz değil mi? Onlarda kan var mıydı, kurşun izi var mıydı? Utanmadan, sıkılmadan hala diyorlar ki acaba bunu kim yaptı? Kim yapacak belli işte. Bunu diktatör, katil Esed yaptı” dedi. Erdoğan, Trabzon’dan karayoluyla geldiği Rize’de belediye binası önünde, kendisine verilen Rizespor atkısını takarak hemşerilerine seslendi.

Rizelilere “Sizleri Rabia’nın selamıyla selamlıyorum” diyerek Rabia işareti yapan Erdoğan, “İnşallah bu selam barışın simgesi olsun. İnşallah bu selam dünyada ezilenlerin iktidar olduğu dönemlerin simgesi olsun. İnşallah bu selam diktatörlerin sonu olsun” diye konuştu. İçinde bulunulan günlerin çok anlamlı bir dönem olduğuna işaret eden Erdoğan, Ortadoğu’nun kan gölü haline getirildiğini söyledi.

Suriye’de 2,5 yıldır yüz bini aşkın Müslüman’ın öldürüldüğünü, Mısır’da da 3 bine yakın Müslüman’ın katledildiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti: “Yaralıların sayısı on bini buldu. Şu anda bütün Müslüman Kardeşlerin liderleri teker teker toplanarak içeri alınıyor. Olay Habil ile Kabil arasındaki durum neyse, iki kardeş, Kabil, Habil’in katili olmuştu. Şimdi bunun tekrarı yapılıyor. Müslümanlar, Müslüman kardeşlerini katlediyor. Bu oyunun arkasında kimlerin olduğunu biliyorsunuz. Bu oyunun arkasındaki güçlerin tek derdi var. Bütün bu oyunun arkasındakiler sadece Müslümanların birliğini, onları ikiye bölmek suretiyle kendilerine güç devşirmek istiyorlar. Parçalamak suretiyle güç devşirmek istiyorlar.”

Konuşması meydanda toplananlar tarafından İsrail aleyhine sloganlarla kesilen Başbakan Erdoğan, dün sabah Suriye’de kimyasal silahlarla şehit edilen çocukları anımsattı. Erdoğan, “Kimyasal silahlarla katledilen çocukları gördünüz değil mi? Onlarda kan var mıydı, kurşun izi var mıydı? Utanmadan, sıkılmadan hala diyorlar ki acaba bunu kim yaptı? Kim yapacak belli işte. Bunu diktatör, katil Esed yaptı” diye konuştu.

Erdoğan, şöyle devam etti: “Bu yola böyle çıktık. Ne dedik? Dik duracağız, dikleşmeyeceğiz dedik. Bugüne kadar hep dik durduk, dikleşmedik. Şunu unutmayın. On yıl önce bir Türkiye vardı. Ama bugün bir başka Türkiye var, yarın daha başka bir Türkiye olacak. Bizi hazmedemeyenler olabilir, önemli değil. Biz zaten bizi hazmetsinler diye çıkmadık yola. Biz güçlü, yeniden büyük bir Türkiye’yi nasıl inşa edeceğiz diye bu yola çıktık. Halkımın, vatandaşımın, kardeşlerimin refah seviyesini daha üst düzeylere nasıl çıkaracağız diye bu yola çıktık.”

“Esma’nın gözyaşı, ümmetin gözyaşıdır”

Kahire’de hayatını kaybeden Esma’nın gözyaşının, ümmetin gözyaşı olduğunu ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü; “Şunu unutmayın. O Esma için ağlayanların o gözyaşları, abdest mesabesindedir. Mevlana bunu böyle dile getiriyor. Kardeşlerim, biz bu yolda, yola çıktığımızda şunu söyledik; ‘Uzun ince bir yoldayız, gidiyoruz gündüz gece’ dedik. Gideceğiz gündüz gece, her halükarda gideceğiz. ‘Durmak yok, yola devam’ dedik. Yola devam edeceğiz. O yıllar yılı, on yıllardır delinmeyen Ovit Dağı’nı deliyoruz. Trafiğin durmuş olduğu Ovit Dağı’nı deliyoruz. İnşallah bazı sıkıntılar yaşıyoruz ama 2015’in sonunda, 2016’nın başı gibi Ovit tünelinden Erzurum’a bağlanacağız.”

“Rize seninle gurur duyuyor” sloganları üzerine, “Biz sizlerle gurur duyuyoruz” karşılığını veren Erdoğan, “Siz, yağmurları rahmet olarak gören bir kitlenin mensuplarısınız. Yağmurlar bize rahmettir. Biz bunu böyle bildik. Bu yolda böyle yürüdük. Yağmurlar bizim için hep bereket oldu. Biz bunu böyle bildik, bu yolda böyle yürüdük. Onun için de sizin bu söylediğiniz şarkıyı hep beraber söyledik” diye konuştu. Bu yolun çilelerinin olacağını ifade eden Erdoğan, “17 yaşındaki Esma yılmadı ve o sniper silahıyla şahadet şerbetini içti. Burada da Esmalar var biliyorum” dedi.

Birçok oyunlar oynadığını ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti: “Ama siz bu oyunları bozdunuz. Tutturdular bir Gezi, tutturdular bir tencere tava. Ama Rize’de herhalde çalacak tencere tava bulamadılar. Trabzon’da bulamadılar, Ordu’da bulamadılar, Giresun’da bulamadılar, Samsun’da bulamadılar, çünkü siz egemenlik bizim hakkımızdır dediniz ve bundan taviz vermediniz. Demokrasinin sandıkta tecelli ettiğini ve sandıktan geçtiğini, dolayısıyla buradaki hakkıma müdahale ettirmem dediniz. Bundan dolayı sizleri tebrik ediyorum. Sizleri kutluyorum. İnşallah uzun ince yolda beraber yürüyeceğiz şeklinde konuştu.

Burak AK
Ak Parti Rize Merkez İlçe Başkanı

Bu site DumanSoft web tasarım ajansı tarafından hazırlanmıştır.