Ak Parti Rize Merkez İlçe Başkanlığı

BAKAN YAZICI, İFTARDA MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ

Hayati Yazıcı, Rize İl Özel İdaresi tarafından düzenlenen Rize’deki tüm muhtarların katılımıyla gerçekleşen iftar yemeğine katıldı.

                Gerçekleşen Organizasyona Gümrük ve Ticaret Bakanımız Hayati Yazıcı, AK Parti Rize Milletvekillerimiz Nusret Bayraktar ve Hasan Karal, İl Yönetim Kurulu Üyelerimiz, AK Parti Rize Merkez İlçe Başkanımız İshak Alim ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Rize Valisi Nurullah Çakır, Daire amirleri ve Çok Sayıda Davetli Katıldı.

                Yazıcı, iftardan sonra yaptığı konuşmada, son zamanlarda yaşanan olayların değişik kaynaklardan planlanmış ve desteklenmiş olabileceğini ve Türkiye’nin son yıllarda sergilediği duruşu ile oluşturduğu pozitif atmosferi yıkmayı amaçlayan bir takım odaklar olduğunu ifade etti. Çözüm sürecinde hedefin terörden arınmış, konuşabilen bir Türkiye olduğunu söyledi.

                Türkiye’nin özellikle son 10 yıllık döneminde temel hak ve özgürlük alanında çok büyük mesafeler kat ettiğini vurgulayan Yazıcı, “Türkiye’de 8.5 milyon engelli vatandaşımızın hiçbir hukuku yoktu. İlk defa engelliler kanununu biz çıkardık” dedi.

                Temel hak ve özgürlükler bağlamında her vatandaşın eleştirme hakkı olduğunu ifaden eden Yazıcı şöyle devam etti:

                “Her vatandaş istemediği, beğenmediği, uygun görmediği, tercih etmediği tutum ve davranışları eleştirme hakkına sahiptir. Bunu sözle veya yeri geldiğinde gösteri yapmak suretiyle ifade edebilir. Ama her hak kullanımının da başkasının hak ve özgürlük alanına kadar kullanma hakkı vardır. Siz eleştiri ve gösteri hakkını kullanıyorum diyerekten başkasının seyahat özgürlüğünü ortadan kaldıracak bir tutuma dönüştüremezsiniz. Hele hele bunu sürekli olarak her gün icra eder şekle asla getiremezsiniz. Devlet orada kamu düzeni önceliğini alır ve düzeni bozanların o fiili icra etmelerine engel olur. Yapılanlara böyle bakılmalıdır.”

                Bakan Yazıcı, Türkiye’nin önünde çok önemli projeler olduğunu belirterek, “Hükümetimiz dünyada yaşananları her gün takip ediyor ona göre önlemler alıp projeler oluşturuyor” dedi.

-Çözüm Süreci-

Türkiye’nin önemli çalışmalarından bir tanesinin ülkeyi terörden arındırmak olduğunu vurgulayan Yazıcı, şunları kaydetti:

“Vatan hepimizin. Müşterek vatanımızın ismi Türkiye. Onun için bu konuyla alakalı bir değerlendirme yaptığımız zaman hep şunu söyledik. Tek vatan, tek devlet, tek bayrak, tek millet bunlar bu alana ilişkin kırmızı çizgilerimiz. Milli birlik ve kardeşlik süreci olarak nitelediğimiz çözüm sürecinde hedefimiz terörden arınmış, konuşabilen bir Türkiye. Bunu provoke etmeye çalışanlar var. Bu konularda da hassasiyetimiz sürüyor.”

-Ovit Tüneli-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ovit Tüneli’nin temelini attığını hatırlatan Yazıcı, “Tamamı 29 kilometre olan Ovit Tüneli’nin 3 bin 750 metresi şu anda kazılmış durumda. Tünel çalışması planlanandan hızlı gidiyor. İnşallah 2015 yılı ortalarında tamamlanacak. Bu tünel Gürcistan’ı, Balkanları, Orta Asya’yı, Orta Doğu’yu Karadeniz’e bağlayacak. Tarihi İpek Yolu bu tünel vasıtasıyla yeniden dirilecek” şeklinde konuştu.

-Muhtar Maaşları-

Bakan Hayati Yazıcı, muhtarların ülkenin kılcal damarlarını harekete geçiren kanallar olduğunu söyleyerek, muhtarların bulundukları yerin her şeyi olduklarını ifade etti.

Türkiye’de 53 bin köy ve mahalle muhtarı olduğunu belirten Yazıcı, “2004 yılında sizlerin maaşı 120 liraydı, şimdi 447 lira. Geçen hafta meclisten bir kanun geçti ve maaşlarınızı ocak ayından itibaren 875 liraya çıkardık” dedi.

Burak AK
Ak Parti Rize Merkez İlçe Başkanı

Bu site DumanSoft web tasarım ajansı tarafından hazırlanmıştır.